bende sana yetecek kadar ben kalmadı fon müziği

30 Mayıs 2012 Yazan  
Kategori Yaşam

bende sana yetecek kadar ben kalmadı fon müziği olarak dinleyelim o güzel sözlerin fon müziği canlı olarak sizde bunun üzerine şiirinizi söleyebilirsiniz işte o güzel fon müziği sizlerle:

Devamını oku

eurovision 2012 1.cisi norveç

27 Mayıs 2012 Yazan  
Kategori Yaşam

eurovision 2012 1.cisi norveç büyülüyücü sesi ile norveç oldu işte o güzel sesinden size 1. lik şarkısı gelsin işte o gelsin en yeni ve en güzel şarkısı dün akşamki videonun birincisi.

eurovision 2012 1.cisi norveç

Devamını oku

Oğlum bak git video

22 Mayıs 2012 Yazan  
Kategori Yaşam

Oğlum bak git videosu çocuk çöpçüyü çok kızdırdı artık çöpçü dayanamaz hala geldi ve olay koptu çöpçüye kemer çıkaran çoçuk yusuf yusuf oldu işte sosyal medadaya en çok konuşalan video sizlerle

Devamını oku

yutma güçlüğü belirtileri

22 Mayıs 2012 Yazan  
Kategori Yaşam

Yutma güçlüğü eyleminin yemek borusuyla ilgili evresinde, besinler mideye ulaşacak biçimde yemek borusu boyunca itilir. Bu işlem 6-10 saniye sürer ve vagus siniri tarafından denetlenir.

Yemek borusuyla ilgili yutma güçlüğü çeken hastalar besin parçalarının boğazdan hemen sonra takılmasından yakınırlar, Bu tür yutma güçlüklerinin büyük bölümü mekanik bozukluklardan, bir bölümü de hareket bozukluklanndan kaynaklanır. En sık rastlanan nedenleri yemek borusunun alt büzgen kasındaki ya da yemek borusunun mideye açılmasını sağlayan kastaki bozukluklar, yemek borusunun çeşitli yerlerinde trav-ma, cerrahi girişim ya da bir hastalığa bağlı daralmalar ve tümörlerdir. Yemek borusu kökenli yutma güçlüğünde, orta yutakla ilgili türden farklı olarak hasta başlangıçta katı besinleri yutmakta güçlük çeker.

Zamanla yemek borusunun daha da daralması sıvı besinlerin geçişini de zorlaştınr.

yutma güçlüğü nedir

22 Mayıs 2012 Yazan  
Kategori Yaşam

Yutma güçlüğünde tanı koyarken, hastamn belirttiği zorlanma yeri dikkatle değerlendirilir; çünkü hasta bozukluğıî gerçektekinden daha yukanda olduğunu söyleyerek hekimi yamltabilir.

Yapılması gereken ilk inceleme yemek borusu filminin çekilmesidir. Hastaya baryum içirildikten sonra yemek borusu radyolojik olarak incelenir. Bu yöntem hem mekanik, hem de hareketle ilgili bozukluklann tamnmasında yararlıdır. Yemek borasu endoskopisi de tanıya yardımcı olabilir. Bu yolla tümör oluşumlan saptanabilir; ama yutma güçlüğüne yol açan hareket bozukluklanyla ilgili bilgi edinilemez. Yaygm yemek borusu spazmlannın sonunda mide içeriğinin yemek borasuna geri gelmesi durumunda ise endoskopi bu maddelerin saptanmasını sağlayabilir. Bütün bu incelemelerle yutma güçlüğünün nedeni aydınlatılamazsa ağız, yutak ve gırtlakla ilgili her türlü hastalık olasılığı dikkatle araştınlır.

Orta Yutakla İlgili Yutma Güçlüğü

22 Mayıs 2012 Yazan  
Kategori Yaşam

Besinlerin orta yutaktan yemek borusunun üst bölümüne geçmesinde bir zorluk varsa yutma güçlüğü orta yutakla ilgilidir. Fizyolojik yutma yaklaşık 1,5 saniye süren hızlı ve eşgüdümlü bir süreçtir. Bu sürecin istemli evresinde dil be-sinleri yutağa doğru iter. Besinlerin ağız boşluğundan ileri geçmesiyle yutma istemsiz evreye girer ve reflekslerle de netlenir. Yutak kaslan sığamsı dalgalanma hareketleriyle (peristaltizm) kasılır ve yemek borusunun üst büzgen kası yemek borusuna geçişi sağlayacak biçimde gevşer. Besinlerin soluk borusuna kaçmasım önlemek için gırtlak yükselir, gırtlak dalızları ile epiglot kapamr ve solımum durur.

Orta yutakla ilgili yutma güçlüğü çeken hastalar, yutma eyleminin başında duyduklan zorluktan yakımrlar. Bunun dı-şında besinlerin gırtlağa yönelmesi, bumndan geri gelmesi ve soluk borusuna kaçmasma bağlı öksürük ve boğulma duygusu gibi belirtiler görülebilir. Bu tür yutma güçlüğü özellikle sıvı gıdalar alınırken artar. Oysa yemek borusuyla ilgili yutma güçlüklerinde katı gıdalarm yutulması güçleşir.

Yutma güçlüğü

22 Mayıs 2012 Yazan  
Kategori Yaşam

Yutma güçlüğü (disfaji) başka hastahk verileriyle birlikte görüldüğünde tanı sorunu yaratmayan bir belirtidir. Tek başına ortaya çıktığında ise çok önemli olabilecek bazı hastalıkların atlanmaması için dikkatle incelenmeli ve değerlendirilmelidir.

Hastalar genellikle yutmanın başında bir zorluk, göğüs kemiğinin arkasında ya da boğazda bir sıkışma duyduklannı belirtirler.
Bu belirti çoğu kez yutma işlevinden bağımsız olarak boğazda bir yabancı cismin yol açtığı tıkanma duygusundan farklıdır. Yutma güglüğü, tıpta odinofaji adı verilen ağnlı yutma ile de aynı şey değildir, ama bu iki belirti bir iltihap sürecinde birlikte görülebilir.

Yutma güçlüğünün, biri orta yutak, öbürü yemek borusu kökenli ol-mak üzere başlıca iki türü vardır. Bunlar etkiledikleri yutma aşamasına göre farklı özellikler gösterir.

en güzel film sözleri

18 Mayıs 2012 Yazan  
Kategori Yaşam

a da kalmak gelir içinden.” (Kadın Kokusu)

“İçindeyken rüyalar gerçek gibidirler ama uyandığımız da bir gariplik olduğunun farkına varırız.” (Başlangıç)

“İnsan, hayatının aşkını gördüğünde zaman dururmuş.” (Büyük Balık)

“İnsan sevdiğini öldürür diye bir söz vardır ya. Aslında bakın, insanı öldüren hep sevdiğidir.” (Dövüş Kulübü)

“İyilik yaparsanız hatırlanmaz, ama yanlış yaparsanız kimse unutmaz.” (Cehennem Melekleri)

“Kalbin kırılabilir ya da dünyanın en güzel aşkını yaşayabilirsin. Ama denemediğin sürece, asla bilemeyeceksin.” (Aşk Çeşmesi)

“Karda donmak üzeresin, uyumak tatlı geliyor, ama ölüyorsun farkında değilsin.” (Issız Adam)

“Kimse hayat kadar sert vuramaz.” (Rocky Balboa)

“Makyajına ve yüzündeki boyalarına güvenme. Yollar da güzeldir ama altından kanalizasyon geçer.” (Yaralı Yüz)

“Mutlu sonlar, sadece bitmemiş hikayelerde olur.” (Bay ve Bayan Smith)

“Neden aşkın başladığı anı bilemeyiz de bittiği zamanı mutlaka biliriz?” (Los Angeles Hikayesi)

“Neyi seçersen seç, seçemediğin üzüntü kaynağı olacaktır.” (O Kadın)

“O mükemmel değil. Sen de mükemmel değilsin. Asıl soru birbiriniz için mükemmel olup olmadığınız.” (Can Dostum)

“Ona aşığım, çünkü bana ihtiyacı yok.” (Daha Yaklaş)

“Onu aklından attın, peki ya kalbinden?” (Sil Baştan)

“Özel biriyle birlikte olduğunu, çenesini kapatıp karşılıklı susabildiği zaman anlıyor insan.” (Ucuz Roman)

“Parmak izlerimiz, dokunduğumuz hayatlardan silinmez.” (Beni Unutma)

– Sana iki kelimelik, sonunu bilmediğim bir hikaye anlatayım mı?
– Evet
– Seni seviyorum (Casablanca)

“Senin dudaklarınla, dudaklarım günahtan arındı.” (Romeo ve Juliet)

“Sevdiğin tek kişiyle olamadığında, seni seven tek kişiyle kalabilir misin?” (Alacakaranlık Efsanesi: Yeni Ay)

“Sonsuza kadar mutlu yaşadılar, ama ayrı ayrı.” (Kazanova)

“Telefon çalmadığında, aramayan benimdir.” (Tatlı Tesadüf)

“Yarım yaşandı her şey. O kadar yarım yaşandı ki, bitti bile diyemiyorum. Hiç başlamadı ki bitsin.” (O Kadın)

Kaynak: sabah

yeter artık çeker olduğum şu cihanın gamını

18 Mayıs 2012 Yazan  
Kategori Yaşam

yeter artık çeker olduğum şu cihanın gamını Hafız Şaşı Osman Efendi nin o güzel sesinden güzel bir sunum sizlerde bu şarkıyı farkınız olsun en güzel ve en yeni müzikleri ve en eserli atamızın en sevdiği müziklerden biri olarak adlanırılır işte o güzel müzikten sizlere dinlemeniz için sunuyoruz.
Devamını oku

Asker mektup yazarsa ve onu subay okursa full izle

18 Mayıs 2012 Yazan  
Kategori Yaşam

Asker mektup yazarsa ve onu subay okursa full izle komedi filmini bu işlem sayesinde artık farkınız olsun bu işlem sayesinde artık sizinde farkınız olsun bu işlem sayesinde artık farkınız olsun bu işlem sayesinde bu kadarı ile sizlerin farkınızda askerin gerçek ve komedi hikayesinin tamamı sizlere trafik ve subay ile artık sizinde farkınız olsun.

En güzel modelleri ile artık farkınız EN komedi Mümkündür.


Sohbet